До 400-річчя заснування Умані

Присвячується 400 — річчю заснування міста Умань  ( 1616- 2016)

Виставка — експозиція творів літератури та мистецтва

Нехай рідна Умань у щасті буя –

У тім нагорода   і втіха моя…

Уманчани   чудово знають про те, що їхня Умань мала безпосередній вплив на хід світової історії. Чого  тільки вартий той факт,  що наша Умань була столицею Правобережної України. Дуже цікаві також  і інші відкриття та знахідки, які засвідчують істинність речей на користь дивного самобутнього , історичного міста — фортеці.

Краєзнавча  література наповнює радістю і гордістю за своїх предків. Вона також впливає і на моральність наших  громадян та гостей міста, навчає більш бережно відноситися до наших цінностей, любити, пестити  і творити величне місто Умань.

В міській бібліотеці-філії №5 Уманської МЦСБ організована постійно діюча виставка-експозиція творів літератури та мистецтва краєзнавчої тематики.

У монографіях,збірниках наукових праць,навчальних посібниках уманських істориків ви дізнаєтесь про першу згадку про Уманщину(1497р.),першу документальну згадку про місто    (1616р.), про надання магдебурзького права (1663р)

Вашій увазі запропонована  література місцевих істориків: Г.Храбана, М.Комарницького, кандидатів історичних  наук  Ю.Бодрова, І.Кривошеї, професора, зав. кафедрою історії України Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини , керівника науково-дослідної лабораторії «Історичне краєзнавство Уманщини» Т.Кузнець, викладачів історії УДПУ.

Поповнилась виставка книгою наукового співробітника Уманського краєзнавчого музею В.М. Давидюка «Історія уманських вулиць», вулиця Жовтневої революції та площа Леніна,частина перша . Книга є початком серії досліджень історії вулиць,провулків, майданів міста Умані. На основі широкої джерельної бази зроблена спроба  «реконструювати» вигляд головних артерій міста кінця ХIХ  — початку ХХ ст.

У видавничо — поліграфічному центрі « ВІЗАВІ» міста Умані друкується друга  частина книги В.М.Давидюка « Історія уманських вулиць», вулиця Коломенська , вулиця Леніна та вулиця Піонтковського, яка незабаром поповнить виставку – експозицію.

Я люблю  у Софіївці думать,

Відганяючи спогадів рій

Від сьогодні ласкава Умань

Скільки житиму – бранець твій.

Василь Симоненко


В центрі України в старовинному місті Умані ви  можете відвідати дивовижний парк, який зачарує Вас загадковою романтичністю, своєрідним ландшафтом, різноманітністю рослинного світу.

Про Історію заснування , будівництва, розвитку і збереження  Національного дендрологічного парку « СОФІІВКА» — науково – популярні видання директора  І.С.Косенка та інших місцевих авторів.

Має місце  краєзнавчий альманах туризму, науки, культури ,  бізнесу «Вікно в Умань».

Під рубрикою «Літературне життя міста» твори уманських поетів , письменників:Членів Національної Спілки письменників України Петра Поліщука ,Марини Павленко, Ольги Павленко ,члена Спілки Журналістів України Ольги Тодчук ,Володимира Тодчука, Валентини Діхтяр , Євгенії Сухини, Григорія Савчука, Лариси Шабаліної, Любові Бойчук і інших.

Для тих, хто цікавиться літературою та історією  Уманського краю представлені нові науково – популярні та науково – документальні видання про земляків :генерала – лейтенанта К. М.Дерев’янка, Двічі Героя Радянського Союзу, командувача  фронтом генерала армії І.Д. Черняховського, поета Теофана Фіялка.

На фотовиставці розміщені фото:краєвиди парку «Софіївка» місцевого фотографа С. Гоменюка, картина маслом (автор  уманчанин А.Черненко),чеканка (А.Зброй ).

Запрошуємо відвідати бібліотеку — філію №5 і ближче познайомитись з історичною літературою про Умань.

Авторові «Пісні про рушник»

 

Авторові «Пісні про рушник»

Віршем місцевої поетеси, співачки, художниці Лариси Шабаліної розпочалась літературно — музична вітальня «Авторові «Пісні про рушник»»( до 100-річчя від дня народження Андрія Малишка) в міській бібліотеці – філії №5 Уманської МЦСБ:

Обухів пам’ятає про Малишка.
Течуть літа, мов Кобрини вода.
Мале дитя відкриє вперше книжку
І «Пісню про рушник» візьме у дар.

      Та й розпочне знайоме: «Рідна мати…»
Проллється слово світлом з роду в рід.
І квіти шани будуть проростати
У неньки Ївги на сумній горі.
Простелеться дорога рушниками,
Які вкриває двостороння гладь.
Поета хата білена руками
Тих Берегинь, чиї думки летять.
      В минуле, щоб зв’язати з сьогоденням,
Бо із глибин видніше майбуття.
І сяють обереги одкровенням
На вишитому дереві життя.

Є вулиця Малишкова і школа,
Козацький хрест, що тричі воскресав
Із небуття, як в казці. Видноколом
Вітри мелодій, відблиски заграв….

Ні , не згасає про поета згадка.
На материзні – серця материк.
І Ольга Сак – з його таки нащадків –
Малює Герб, а в ньому – той рушник.
  

Малюнок автора

Згадати видатного українського поета – пісняра завітали: місцева письменниця, публіцист Ольга Павленко, авторка книг «Мальви на причілку», «Абетка – ярмарок». Переможець літературних конкурсів, член Національної Спілки Письменників України.
Працює учителем української мови та літератури Бабанської загальноосвітньої школи району.В студентські роки на літературних зустрічах зустрічалася з Андрієм Малишком. Має книгу з його автографом. Прочитала власний твір про пісню «Рідна мати моя..», яка відома у всьому світі.


Читаючи твори А.С. Малишка ми насолоджуємося чистою, виразною мовою, яскравими образами, а найбільш, мабуть, глибиною ліричного почуття.
Ольга Тодчук, поетеса, член Спілки Журналістів України, голова організації «АЖУР» ( Актив Жінок Уманського району), головний спеціаліст з гуманітарних питань Уманської районної ради, керівник юнацького дискусійного клубу «САПФІР» , який діє при районному Центрі дитячої та юнацької творчості розповіла про повоєнну творчість поета.Своє ставлення і розуміння творчості Андрія Малишка зазначив у своєму виступі Дмитро Безверхній, юний поет, член дискусійного клубу «САПФІР» , заступник президента, переможець тринадцятого конкурсу «Обдарованість року», учень Паланської ЗОШ району. Прочитав власний вірш.


Про значення «Пісні про рушник» в її особистому житті та свій вірш мав місце у виступі Софії Кримовської, уманської  поетеси , журналістки, голови Уманського літературного клубу, адміністратора та редактора однойменного сайту.


Від пісні, від звичайної розмови, від гарячого земного життя йде Малишкова поезія, тому так пахнуть чебрецем, полином, м’ятою, степом, Дніпром, квітучим вишневим садом його вірші, які слухали у виконанні учнів Уманської ЗОШ №14.

 

Андрій Малишко — поет –лірик. Його голос,то ніжний , і схвильований, як перші слова кохання, то гнівний, сповнений пристрасті вибухової сили , не можна сплутати з чиїмось іншим.
Провідний мотив творчості А. Малишка – любов до України. Його поезія збагачує нас, виховує розуміння прекрасного.
Серед письменників ніхто не знав стільки пісень, як Андрій Малишко, і ніхто не вмів їх так гарно співати , як він. Отож мати не тільки рушник вишиваний дала на щастя синові, а й українську народну пісню. Він створив багато пісень,  які живуть і нині.Пісні «Ми підем, де трави похилі…», «Київський вальс», «Пісня про Київ», «Цвітуть осінні тихі небеса», «Вчителько моя…», «Пісня про рушник», «Стежина» на слова Андрія Малишка виконали Галина Смілянець та Олександр Макаренко.
В літературно – музичній вітальні брали участь учні Уманського професійного ліцею (Заст. директора  із навчально –виховної роботи Н.П.Босовська), учні10-11кл. Уманської ЗОШ №3(заст..директора із навчально – виховної роботи О.В. Гнатишина), учні 8-х кл. Уманської ЗОШ №14 ( заст.директора із навчально- виховної роботи А.М. Сьомак).

 

 

 

 

 

 

 

У пам’яті сучасників назавжди зберігся його образ – людини рідкісного душевного багатства, полум’яного патріота, поета – трибуна, вічно молодого, чесного і принципового, з іскристим вогнем в очах.


Завідувач Уманської міської

бібліотеки-філії №5 Т.Цимбал.

Шановні читачі!

7 листопада о 13 годині в приміщенні нашої бібліотеки відбудеться літературно-музична вітальня «Авторові «Пісні про рушник» (до 100-річчя від дня народження А.С. Малишка).

Запрошуємо всіх бажаючих!

Безкоштовний Інтернет

У вересні 2012 року Бібліотека-філія №5 отримала комплекти комп’ютерного обладнання і підключилася до всесвітньої мережі в результаті перемоги у конкурсі програми «Бібліоміст».

Вона стала однією із понад тисячі сучасних бібліотек, які вже надають послуги і реалізовують проекти розвитку місцевих громад на основі інформаційних технологій.

Відтепер  наші читачі можуть безкоштовно пройти курси комп’ютерної грамотності, надсилати й отримувати електронну пошту, слухати музику, дивитися фільми, обмінюватися фотографіями, спілкуватися у програмі «Скайп», скористатися веб-ресурсами для пошуку роботи чи потрібних послуг, покупки товарів, організації поїздок, доступу до інформації органів влади і соціальних служб тощо.

Працівники та відвідувачі  бібліотеки висловлюють щиру подяку організаторам проекту «Бібліоміст».

 

Запрошуємо всіх бажаючих

стати читачем нашої бібліотеки і скористатися

безкоштовним доступом до мережі Інтернет!